Achievements

Achievements (2018-19)

The Hindu News paper conducted Literary test affiliated with the Vignan University. Our School five children bagged prizes.

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

G. Janaki

VI

Narration [oral]

I

2

T. Praneeth Narayana

VI

Creative Writing

I

3

A. Lohiha

VI

Elocution

II

4

G. Vennela

II

Moral story [oral]

II

5

G. Kundana

V

Jatka Tale [oral]

II



Janavignana Vedika - Essay Writing Competition

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

K. Veda sri

X

Essay Writing

I

2

K. Naga Lakshmi

IX

Essay Writing

II



Food & Science College - Painting Competition

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

K. Naga Lakshmi

IX

Painting Competition

II

2

Paswitha

IX

Painting Competition

III



Arts & Science College - Quiz Competition

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

Sk. Aman &
P. Roja Parvathi

X & IX

Quiz Competition

I

2

M. Pradeep &
A. Hemanth

X & IX

Quiz Competition

II

3

B. Sai Krishna &
K. Gayathri

X & IX

Quiz Competition

III



About Swami Vivekananda - Essay Writing [District Level Prizes]

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

G. Keerhana

IX

Essay Writing

2

P. Roja Parvathi

IX

Essay Writing

3

N. Brahmani

VIII

Essay Writing

4

K. Nikhil

VIII

Essay Writing



L.I.C Essay Writing & Drawing Competition

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

P. Roja Parvathi

IX

Essay Writing

II

2

Paswitha

IX

Drawing Competition

I



Children's Day - Andhra Pradesh Academy of Science combine with B.P.S and conducted Poster Presentation on Biodiversity

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

K. Naga Lakshmi

IX

Poster Presentation on Biodiversity

I

2

B. Leshma Priya

X & IX

Poster Presentation on Biodiversity

III



Lions Club Balothsav - various Competitions

Sl. No.

Name of the Student

Class

Event

Prize

1

P Monika Deepthi

X

Hand Writing

I

2

K. Naga Lakshmi

IX

Painting Competition

I

3

Ch. Pavani

VIII

Story Writing

I

4

Y.V.S.S Manasa

IX

Sloka Pathanam

I

5

A. Himabindu

IX

Fancy Dress

II

6

B. Lakshmi Poojitha

X

Dictation

III

7

Y. Sri dhey deepya

VI

Story Writing

III

8

Ch. Tanvi

V

Fancy Dress

III

9

P. Sai Sravani

IX

Dictation

Consolation

10

K. Devi Asritha

VI

Dictation

Consolation

11

B. Sadhana

VII

Dictation

Consolation

12

D. Gana Deepika

VI

Slokas

Consolation

13

P. Charishma

VIII

Slokas

Consolation

14

N.L Tirupatamma

V

Slokas

Consolation

15

B. Shainu

VI

Fancy Dress

Consolation

16

Sk. Sameer

X

Fancy Dress

Consolation

17

Sk. Afrin

IX

Drama

Consolation

18

K. Geethika

IX

Drama

Consolation

19

K. Varshini

IX

Drama

Consolation

20

P. Prathyusha

IX

Drama

Consolation

21

I. Nikhitha Chowdary

IX

Drama

Consolation

22

P. Roja Parvathi

IX

Drama

Consolation



All India Talent Examination in English and IQ Olympaid - 2018

Sl. No.

Name of the Student

Class

Prize

1

A. Tejaswini Tarun

VII

State 2nd

2

P. Roja Parvathi

IX

State 4th

3

Ch. Srujana

IV

State 9th

4

Ch. Tanvi

V

District 1st

5

P. Purna Sai Sri Lakshmi

VI

District 3rd

6

K. Yamini priya

VIII

District 4th



Maths and Science Olympaid - 2019

Sl. No.

Name of the Student

Class

Prize

1

G. Janaki

VI

State 5th

2

M. Pradeep

X

District 1st

3

V. Gouri Priya

VIII

District 4th



Library Competitions - Government District library - 44 Prizes ( I - 20, II - 11, III - 3)

Essay Writing

Sl. No.

Student Name

Class

Prize

Sl. No.

Student Name

Class

Prize

Seniors

Juniors

1

P. Roja Parvathi

IX A

I

1

N. Brahmani

VIII B

I

2

P. Monika Deepthi

X A

II

2

M. Bhavya

VIII B

II

3

Y.V.S.S Manasa

IX A

III

 

Debate

Seniors

Juniors

1

Y.V.S.S Manasa

IX A

I

1

N. Brahmani

VIII B

I

2

P. Roja Parvathi

IX A

II

 

3

D. Paswitha

IX A

III

Drawing

Seniors

Juniors

1

K. Naga Lakshmi

IX A

I

1

N. Tejawini

VIIIA

I

2

D. Paswitha

IX A

II

 

Singing

Seniors

Juniors

1

M.V.N.S Manaswini

IX A

I

1

K. Jayanth

VIII A

I

2

Y.V.S.S Manasa

IX A

II

2

A. Yasodhar

VIII A

II

3

P. Roja Parvathi

IX A

III

 

Quiz

Seniors

Juniors

1

P. Roja Parvathi

IX A

I

1

V. Sri charan

VII A

II

2

B. Sai Krishna

X A

2

P. Pavan kumar

VI B

3

A. Hemanth

IX A

3

Sk. Riyan babu

VIII A


Seniors


Sl. No.

Student Name

Class

Prize

1

Sk. Sameer

X A

II

2

Y.V.S.S Manasa

IX A

3

K. Satya Krishna Chowdary

IX A

Sports - Running Race

Seniors

Juniors

1

K. Venkat

X A

I

1

A. Saranya

V A

I

2

K. Abhinav

X A

II

 

Sub Juniors

Girls

1

M. Sahithi

VIII A

I

1

T. Pujitha

X B

I

2

A. Yasodhar

VIII A

I

2

P. Shanmukhi Lakshmi

X B

II

Sports - Skipping

1

A. Saranya

V A

I